۱۳۹۷ سه شنبه ۴ ارديبهشت
صفحه اصلی >معرفي سازمان >معاونت آموزش و پژوهش
معاونت آموزش و پژوهش

ب- حوزه معاونت آموزش و پژوهش

ب-1 معاونت آموزش و پژوهش

معرفي: امر آموزش قرآن‌کريم در کليه مقاطع و در سطح کل کشور از جمله مأموريتهاي سازمان تبليغات اسلامي و به تبع آن سازمان دارالقرآن‌الکريم است و معاونت آموزش و پژوهش متولي آن است. اين واحد توسط معاون آموزش و پژوهش اداره مي‌شود.

معاونت آموزش و پژوهش شامل دو مديريت (آموزش ) و (پژوهش) مي‌باشد.

اهم وظايف:

1 – اقدام مناسب جهت توسعه کمي و کيفي آموزشهاي عمومي، متوسطه و تخصصي قرآن‌کريم.

2 – اقدام در جهت بررسي، تدوين و نگهداري منابع علمي در زمينه آموزشهاي علوم و فرهنگ و معارف قرآن

3 – تلاش در جهت شناسايي، جذب و ساماندهي نيروهاي انساني متخصص اعم از تمام وقت و پاره‌وقت بمنظور ارتقاء سطح کيفي طرحها و برنامه‌هاي مصوب و وظايف محوله.

4 – پيش‌بيني و اجراي طرحها و برنامه‌هاي متعدد و مختلف پژوهشي اعم از تحقيقات آموزشي، آموزشهاي بنيادين و کاربردي، پژوهش‌هاي قرآني .

5 – برنامه‌ريزي آموزشي فراگير و اصولي در جهت توسعه کمي و کيفي «آموزشهاي عمومي»، «آموزشهاي متوسطه، عالي و تخصصي قرآن‌کريم» در سطح کشور

6 - «آموزشهاي ضمن خدمت» کارکنان و مديران سازمان دارالقرآن‌الکريم

7 – برنامه‌ريزي اصولي و کارآمد در جهت تدوين و اجراي تحقيقات و پژوهشهاي موردنياز سازمان دارالقرآن‌الکريم اعم از «تحقيقات آموزشي»، «تحقيقات بنيادين و کاربردي»، «تحقيق در زمينه ترجمه قرآن»، «پژوهشهاي سازماني»

9 – اقدام در جهت تهيه و تدوين «کتب» موردنياز سازمان دارالقرآن‌‌الکريم براساس طرحها و برنامه‌هاي مصوب و حفظ و نگهداري منابع علمي در زمينه آموزشها، علوم و فرهنگ و معارف قرآني در قالب «کتابخانه تخصصي»

10 - برگزاري دوره‌هاي تربيت مدرس، تربيت ممتحن، داور و کارگاههاي آموزشي مسئولين دارالقرآنها و دوره‌هاي آموزشي ترجمه و مفاهيم و تفسير قرآن، آموزش حفظ قرآن و تربيت ممتحن.

 

ب-2 مديريت آموزش:

معرفي:

اين مديريت موظف به برنامه‌ريزي و ساماندهي امور آموزشي سازمان مي‌باشد. مدير اين واحد با پيشنهاد معاون آموزش و پژوهش و از سوي رئيس سازمان منصوب مي‌شود.

اهم وظايف:

1 – برنامه‌ريزي آموزشي جهت آموزش‌هاي عمومي قرآن‌کريم (اعم از روخواني، روانخواني، تجويد نماز و مفاهيم عمومي قرآن) در سطوح مختلف سني و تحصيلي و برگزاري دوره‌هاي آموزش تخصصي قرآن‌کريم اعم از آموزش تجويد، وقف و ابتدا، صوت و لحن، حفظ قرآن، ترجمه و آشنايي با تفاسير، تربيت معلم، مدرس، استاد، داور، مترجم و پژوهشگر قرآني در سطوح مختلف.

2- تهيه و تنظيم «طرح درسهاي» موردنياز آموزشهاي عمومي ، متوسطه و تخصصي و «بودجه‌بندي دروس» به تفکيک رشته‌ها و سطوح مختلف آموزشي.

3- برنامه‌ريزي «آموزش‌هاي ضمن خدمت» مورد نياز سازمان دارالقرآن‌الکريم شامل آموزش پرسنل، مديران و ساير منابع نيروي انساني مؤسسات، شعب و دواير وابسته به سازمان.

 

ب-3 مديريت پژوهش:

معرفي:

اين مديريت موظف به برنامه‌ريزي و ساماندهي امور پژوهشي سازمان مي‌باشد. مدير اين واحد با پيشنهاد معاون آموزش و پژوهش و از سوي رئيس سازمان منصوب مي‌شود.

اهم وظايف:

1 - طراحي و اجراي برنامه‌هاي مختلف پژوهشي موردنياز سازمان اعم از «تحقيقات آموزشي» «تحقيقات بنيادين و کاربردي»، «تحقيق در زمينه ترجمه قرآن» و «پژوهش‌هاي سازماني»

2 - ارائه طرح و برنامه‌هاي بديع و کارآمد در زمينه پژوهش‌هاي قرآني و ارتقاء سطح کمي و کيفي فعاليتهاي سازمان

3 - شناسايي کمبودها و نيازهايي که سازمان در زمينه پژوهشهاي قرآني، در آينده با آن مواجه خواهد شد.

4 - مطالعه و پژوهش پيرامون علوم قرآني و روشهاي بديع آموزش‌هاي قرآني

5 - بررسي طرحهاي پژوهشي و تحقيقي و آموزشي ارائه شده به سازمان دارالقرآن‌الکريم

آيه هدايت
﴿ إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْرَاهِيمَ لَلَّذِينَ اتَّبَعُوهُ وَهَذَا النَّبِيُّ وَالَّذِينَ آَمَنُوا وَاللَّهُ وَلِيُّ الْمُؤْمِنِينَ
سزاوارترين مردم به ابراهيم، آنها هستند که از او پيروى کردند، و (در زمان و عصر او، به مکتب او وفادار بودند. همچنين) اين پيامبر و کسانى که (به او) ايمان آورده‏اند (از همه سزاوارترند) و خداوند، ولىّ و سرپرست مؤمنان است. (آل عمران/68)
تلاوت روز
راغب مصطفي غلوش

يادداشتهاي قرآني
نوشته هاي قرآني
  • تناسب آيات قرآن
  • نويسنده : علي قانعي اردكان
جستجو در سايت
عضويت در خبرنامه
با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، رويدادها و امكانات جديد سايت تلاوت، با خبر شويد!