۱۳۹۷ سه شنبه ۴ ارديبهشت
صفحه اصلی >كارنامه عملكرد‌ سازمان
كارنامه عملكرد‌ سازمان

 

 

 

معرفی اجمالي سازمان د‌ارالقرآن‌الكريم

تاريخچه تأسيس سازمان:

 

لَقَد مَنَّ اللهُ عَلَي المُؤمِنِينَ اِذ بَعَثَ فِيهِم رَسُولاً مِن اَنفُسِهِم يَتلُوا عَليهِم آيَاتِهِ وَ يُزكِّيهِم وَ يُعَلِّمُهُمُ

الكِتَابَ وَ الحِكمَهَ وَ اِن كَانُوا مِن قَبلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ. (سوره مبارکه آل‌عمران آيه 164)

«خداوند بر مؤمنان منـت نهاد، هنگامي كه در ميان آنها پيـامبري از خودشان برانگيخـت كه آيات او را بر

آنها بخواند و آنها را پاك كند و كتـاب و حكمـت بياموزد و البته پيش از آن، درگمراهي آشكار بودند.»

 

پیوند تنگاتنگ و مستحکم مباني فكري نظام جمهوري اسلامي ايران با فرهنگ تابناك قرآن كريم و تأثير بي‌بديل تعاليم نوراني قرآن‌كريم، در شكل‌گيري و شكوفايي فرهنگ و تمدن اسلامي؛ موجب گرديد تا «سازمان تبلیغات اسلامی» در راستای وظایف اساسی خود، ابتدا بخش «دارالقرآن الکریم» را در سال «1361» با حضور جمعی از خبره ترین و مبرزترین چهره های قرآنی و انقلابي کشورـ در مرکزـ وبه تبع آن کانونهای قرآن را در دفاتر استانی خود با هدف نهادینه كردن و استاندارد‌سازي و گسترش و تعمیق فعاليتها و فرهنگ قرآنی در سطح جامعه تأسیس نمايد.

بخش «دارالقرآن الکریم» با ابداع و خلق فعالیتهای نو و منحصر به فرد همچون «تصحیح قرآن و نظارت بر چاپ و نشر آن » ، « برگزاری دوره های تربیت معلم و مدرس قرآن كريم» ، « اعزام قاریان قرآن به اقصي نقاط كشور و ساير کشورها»، « استانداردسازي آموزش قرآن در كليه سطوح» و اجراي گسترده« قرآن آموزی» در سطح كشور در قالب طرح هایی مانند« بسیج قرآن آموزی» و« طرح رمضان» و...  ، پايه‌گذار بسياري از فعاليتهاي اثرگذار قرآني در كشور گرديد و پس از چندی به علت رشد و گسترده تر شدن سریع فعالیتهایش، رده تشکیلاتی آن به «اداره کلّ» ارتقاء يافت.

با توجه به ضرورت ارتقاء سطح كمّي و كيفي فعالیتهای قرآنی کشور و با عنایت به سابقه و پيشينيه دو دهه فعاليتهاي قرآني، بنا به پيشنهاد رياست محترم سازمان تبليغات اسلامي جناب حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر خاموشي و با دعوت از جمعي از اساتيد و پيش‌كسوتان قرآني كشور به عنوان «هيئت امناء»، این اداره کل با تغییر ساختار تشکیلاتی به یکی از مؤسسات وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی با نام  « سازمان دارالقرآن الکریم» تبدیل گردید.

سازمان دارالقرآن الکریم هم اكنون باداشتن ویژگی‌های متعدد و منحصر به فرد و سابقه و ثبات ( 26) ساله و با تنوع زیاد فعاليتها در حوزه‌های مختلف «آموزشی» ،«تربیتی» ، «پژوهشی» ،«تبلیغی» و« انتشاراتی» قانونمندترین فعالیت ها  را درقالب گسترده‌ترین شبکه تشکیلاتی قرآن درکشور انجام می دهد و آمار قابل قبولی را در سال هاي گذشته در عملکرد خود داشته که در نوع خود بی نظیر است  .

 

وظایف سازمان دارالقرآن الکریم به دو بخش سازمانی و فراسازمانی تقسيم مي‌شود كه اين فعاليتها به شکل متمرکز و استانی و با همکاری بسیاری از سازمان‌ها و مراکز دولتی و مردمی به اجرا در مي‌آيد .

 

سازمان دارالقرآن الکریم همسو با وظایف اساسی مندرج در اساسنامه سازمان تبلیغات اسلامی- به ویژه بند (1) و (21) آن- که درسال (71) با توشیح مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی)، تأييد و ابلاغ گردیده است و براساس مرامنامه، اهداف و وظایف اساسی مصرح در اساسنامه خود ، پیشگام واگذاری فعالیت ها به مراکز مردمی و حمایت از آنان در سطح كشور بوده  و پس از ابلاغ سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی روند فوق را تسریع نموده است. در توافقنامه بین وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات - که درسال (76) بنا به دستور و سپس تایید مقام معظم رهبری مبادله شده است- نیزبه این امر تاکید شده است.

 

در اين كارنامه سعي بر اين است كه گزارشي مختصر و اجمالي از فعاليتهاي سازمان دارالقرآن الكريم طي سالهاي 1381 تا 1387 ارائه گردد.

 


 

اهداف تأسيس سازمان دارالقرآن‌‌الكريم

 

1-  ارتقاء سطح كمّي و كيفي فعالیتهای قرآنی و تلاش در جهت غني‌سازي و انسجام و وحدت رويه اصولي اين فعاليتها.

2- فراهم ساختن زمينه‌هاي تبادل نظر و انتقال تجارب في‌مابين اين سازمان با ساير «دستگاههاي دولتي» و «نهادهاي عمومي و مؤسسات غيردولتي» در راستاي توسعه و ترويج نهضت آشنايي و انس با قرآن و نهادينه ساختن فرهنگ قرآني در جامعه.

3- گسترش زمينه‌هاي مشاركت و مباشرت مردمي در توسعه و ترويج فعاليتهاي قرآني.

4- شناسايي، جذب و هدايت استعدادهاي قرآني و حمايت از نخبگان قرآني كشور.

 

 

 

 

 

وظایف و مأموریتهای اساسی و سازماني

 

با توجه به اساسنامه «سازمان تبلیغات اسلامی» و «اساسنامه سازمان دارالقرآن الکریم» موارد زیر به عنوان وظایف و مأموریتهای اساسی سازمان دارالقرآن الکریم تعیین شده‌اند:

 

1- برنامه‌ريزي ،  نظارت، هدايت  و ساماندهي فعاليت‌هاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي و دارالقرآن الكريم ادارات كل تبليغات اسلامي استانها و كانون‌هاي قرآن شهرستاني وابسته

2- تلاش در جهت توسعه كمي و كيفي «آموزشهاي قرآن‌كريم» با نگرش كلان و اصولي ـ با بهره‌گيري از ظرفيتها و امكانات آموزشي كشور ـ از طريق:

    الف) تأمين و تربيت منابع نيروي انساني متعهد و كارآمد و سازماندهي معلمان، مدرسان، داوران و مبلغان قرآن‌مجيد به موازات تحكيم مباني اعتقادي و اخلاقي و تقويت بنيه علمي و تخصصي آنها.

    ب) توسعه آموزشهاي عمومي در راستاي تحقق «نهضت قرآن‌‌آموزي» شامل آموزش روخواني، روانخواني، تجويد، ترجمه و درك مفاهيم قرآن‌مجيد در سطوح و مراحل مختلف.

    ج) توسعه آموزشهاي تخصصي ـ متناسب با نياز مخاطبان در سطوح مختلف سني و تحصيلي و در رشته‌هاي قرائت، حفظ و مفاهيم (اعم از ترجمه، تفسير، تحقيق و پژوهشهاي قرآني).

3- توسعه كمي و كيفي «تبليغات و انتشارات قرآني» و تلاش در جهت «جذابيت» و «غناي» هرچه بيشتر اين فعاليتها و فراهم ساختن فضاي مناسب «فرهنگي – تبليغي» در جامعه و ترغيب و تشويق آحاد مردم نسبت به آشنايي و انس هرچه بيشتر با فرهنگ انسان‌ساز قرآن‌كريم، از طريق برگزاري نمايشگاهها، مراسم، محافل، مسابقات، جشنواره‌ها و همايشهاي قرآني.

4- توسعه و تعميق «پژوهشهاي قرآني» براساس «نيازسنجي» مخاطبين و به منظور ارتقاء سطح كيفي طرحها و برنامه‌هاي قرآني ـ اعم از آموزشي، تبليغاتي، انتشاراتي و... ـ در جهت «اثربخشي» هرچه بيشتر اين فعاليتها و توجه اصولي به مطالعات و پژوهشهاي راهبردي و كاربردي در حوزه فرهنگ و معارف قرآني.

5- نظارت متمركز و همه جانبه بر «چاپ و نشر قرآن‌كريم» و صدور مجوزهاي مربوطه.

6- «همكاراي و تشريك مساعي» با مراكز و دستگاههاي مختلف فرهنگي داخل و خارج از كشور در زمينه طراحي و اجراي فعاليتهاي مختلف قرآني و ارائه خدمات كارشناسي و مشاوره به اين مراكز.

7- «حمايت و پشتيباني» از حركتهاي خودجوش مردمي در زمينه نشر و ترويج فرهنگ قرآن‌كريم و تلاش در جهت «هماهنگي و ساماندهي» اين حركتها و «نظارت» هرچه بهتر نسبت به فعاليتهاي قرآني نهادها و تشكلهاي مردمي.

8 ـ بهره‌گيري از فن‌‌آوري نوين و «اطلاع‌رساني» مفيد و مؤثر در حوزه فرهنگ قرآني و فعاليت هايي كه در اين زمينه صورت مي‌گيرد.

 

 

 

وظایف و مأموريت هاي فراسازماني و ملي

علاوه بر وظایف و مأموریت های اساسی سازمان دارالقرآن الکریم با توجه به توان و تخـصص بالا و سابـقه قابل اعتماد این سازمان در طراحی،برنامه ریزی،و اجرای طرح و برنامه های کلان قرآنی،وظایف و مسئولیت های دیگـری نیز از جانب دستگاهها و مراجع ذیصلاح کشور،همچون «ستاد نهضت قرآن آموزی کشور»،«شورای انقلاب فرهنگی» ،«وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي»، «سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور»،«هیأت محترم دولت» و «مجلس شورای اسلامی»، از طریق سازمان تبلیغات اسلامی به این سازمان محول شد که عبارتند از:

1- تعیین اين سازمان به عنوان تنها مركزقانوني تصحيح ، نظارت و صـدورمجوزهاي چاپ و نشر قرآن كريم از سال 1362( بر اساس مصوبه جلسه شماره «170» شوراي عالي تبليغات سابق مورخ 4/12/62 و بخشنامه شماره 10474/21 مورخ 6/5/64 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي).

2- تعيين اين سازمان به عنوان مرجع صدورمجوز خروج قرآن از كشور بر اساس بند (الف) از ماده (2) تصويب نامه شماره (15570/ت 28860 هـ) مورخ (11/4/82) هیئت محترم دولت.

3ـ تعیین این سازمان به عنوان«دبیرخانه ستاد نهضت قرآن‌آموزی‌کشور» و به تبع آن محول شدن کلیه امور ستادی و اجرایی ستاد(اعم از برنامه‌ريزي، كارشناسي، طراحی ، تدوین و اجرایی نمودن برنامـه ها و آیین نامه ها، نظارت و ارزشيابي، ارائه خدمات آموزشي و ...)به این سـازمان. (به استناد بند «و» ماده «106» قانـون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و بر اساس تصویب نامه شماره «21076/ت23843هـ» مورخ «21/4/82» هیأت محترم دولت).

4- محول شدن«طراحی کلیات و آیین نامه اجرایی طرح آموزش  قرآن کارکنان دولت و چگونگی اعطای مدرک به آنان»به این سازمان و به تبع آن واگذاری مراحل اجرایی‌آن،به دارالقرآن الکریم ادارات‌کل تبلیغات‌اسلامی استانها.(به استناد  بند«6» بخشنامه شماره«96358/1803» مورخ«21/5/82» سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق).

5-  واگذاری مسئولیت«تهیه واجرای طرح جامع قرآنی کشور» به این سازمان.(در جهت تحقق بند«ز» از ماده«155» قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و بر اساس تصویب نامه شماره «29098/ت248هـ» مورخ«11/5/84» هیأت محترم دولت)

6- تعیین این سازمان به عنوان «دبیرخانه ارزشیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم»معادل مدارک عالی هنری. (به استناد مصوبه جلسه شماره «573» مورخ«8/9/84» شورای عالي انقلاب فرهنگی).

7- تعيين اين سازمان به عنوان مرجع صدور مجوز براي مركز قرآني مردمي جهت ثبت در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور بر اساس بخشتنامه شماره (831/4/43/و) مورخ (19/1/85) سازمان ثبت اسناد و املاك كشوردر استان ها و با همكاري دارالقرآن الكريم ادارات كل تبليغات اسلامي استان ها.

8- تعیین اين سازمان به عنوان رئيس كميته قرآن دهه فجر انقلاب اسلامي(از سال 1386)

 

 

 

 

 

مروري بر وظايف و مأموریتهای اساسي و سازماني

 

1- برنامه‌ريزي ، نظارت، هدايت  و ساماندهي فعاليت‌هاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي

سازمان تبليغات اسلامي با داشتن 450 پست كارشناس و كمك كارشناس قرآني و دارا بودن 30 دارالقرآن در ادارات كل تبليغات اسلامي استانها و بيش از 100 كانون قرآن در دفاتر شهرستاني خود، داراي بزرگترين و گسترده ترين تشكيلات قرآني كشور است.

با توجه به تأسيس سازمان دارالقرآن الكريم از سال 1381 به عنوان مسئول حوزه تخصصي فعاليتهاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي، تمامي امور برنامه ريزي، نظارت، هدايت و ساماندهي فعاليتهاي قرآني متمركز و استاني سازمان تبليغات اسلامي به اين سازمان محول گرديد.

سازمان دارالقرآن الكريم از سال 1381 تا كنون علاوه بر تهيه و تدوين شاخص‌ها، طرح‌‌ها و برنامه‌هاي قرآني استانها و تنظيم و ابلاغ برنامه ‌و بودجه سالانه ايشان، همواره به صورت منظم و نظام‌مند امر نظارت و ارزيابي و هدايت دارالقرآن الكريم و كانونهاي قرآن استانها و شهرستانها را در دستور كار خود داشته و در جهت ارتقاأ كمي و كيفي فعاليتهاي قرآني ايشان كوشيده است.

*  تهيه و تدوين و ابلاغ بيش از يكصد طرح تفصيلي در خصوص نحوه برنامه‌ريزي و اجراي مراحل مختلف طرح و برنامه هاي قرآني استانها در بخش هاي متنوع آموزشي، پژوهشي، تبليغي و ترويجي و حمايتي، از اقدامات منحصر به فرد  سازمان دارالقرآن الكريم  در عرصه الگو سازي و هدايت برنامه هاي قرآني كشور بوده است.

 

 

 

2- تلاش در جهت توسعه كمي و كيفي «آموزشهاي قرآن‌كريم»

سازمان دارالقرآن الكريم در راستاي استاندارد سازي و توسعه كمي و كيفي آموزش‌هاي قرآن كريم كشور، همواره سعي نموده است تا با نگرش كلان و اصولي و بهره‌گيري از ظرفيتها و امكانات آموزشي، كارشناسيهاي لازم را در تهيه و تدوين چرخه‌هاي آموزشي مناسب و مورد نياز جامعه انجام داده و نسبت به امور زير اقدام  نمايد:

الف) تأمين و تربيت منابع نيروي انساني متعهد و كارآمد و سازماندهي معلمان، مدرسان، داوران   و مبلغان قرآن‌مجيد به موازات تحكيم مباني اعتقادي و اخلاقي و تقويت بنيه علمي و تخصصي آنها.

ب) توسعه آموزشهاي عمومي در راستاي تحقق «نهضت قرآن‌‌آموزي» شامل آموزش روخواني، روانخواني، تجويد، ترجمه و درك مفاهيم قرآن‌مجيد در سطوح و مراحل مختلف.

ج) توسعه آموزشهاي تخصصي ـ متناسب با نياز مخاطبان در سطوح مختلف سني و تحصيلي و در رشته‌هاي قرائت، حفظ و مفاهيم (اعم از ترجمه، تفسير، تحقيق و پژوهشهاي قرآني).

* سازمان دارالقرآن الكريم با همكاري دارالقرآن الكريم ادارات كل تبليغات اسلامي استانها، طي سالهاي 1381 الي 1387 توانسته است بيش از 3.500.000 نفر را  در زمينه‌هاي قرائت قرآن (در 5 سطح)، مفاهيم قرآن (در 4 سطح)، حفظ قرآن كريم ( در 3 سطح)، تربيت معلم قرائت قرآن (در 2 سطح)، تربيت معلم مفاهيم قرآن، تربيت مترجم قرآن كريم، تربيت مديران و كارشناسان قرآني، تربيت ممتحنين آزمونهاي شفاهي قرآن،  تفسير سور منتخب و تفسير ترتيبي قرآن در قالب طرح هاي بينات و نسيم حيات، تربيت مدرس قرائت قرآن، تربيت داور مسابقات قرآني،  قرآن پيش دبستاني، خطاطي و نقاشي و مقاله نويسي  با محوريت قرآن، همخواني و تواشيح  و   . . .  آموزش دهد.

 

3- توسعه كمي و كيفي «تبليغات و انتشارات قرآني»

سازمان دارالقرآن الكريم در جهت توسعه كمي و كيفي «تبليغات و انتشارات قرآني»، و «جذابيت» و «غناي» هرچه بيشتر فعاليتها، همواره سعي نموده است تا با ابداع شيوه هاي جديد و بهره گيري از ابزارهاي مختلف موجود  فضاي مناسب «فرهنگي – تبليغي» را درجامعه براي ترغيب و تشويق آحاد مردم نسبت به آشنايي و انس هرچه بيشتر با فرهنگ انسان‌ساز قرآن‌كريم  فراهم نمايد.

از جمله ابداعات منحصر به فرد سازمان دارالقرآن الكريم در اين خصوص مي توان به اموري همچون پايه‌گذاري و اجراي«محافل و مجالس انس با قرآن كريم»، «مسابقات قرائت، حفظ و مفاهيم قرآن»، «جشنواره هاي قرآني كودك، نوجوان و جوان»، «راه اندازي پايگاه اينترنتي تلاوت»، « راه اندازي انتشارات تلاوت»، «راه اندازي فروشگاه محصولات قرآني بصائر» ، «برگزاري 10 دوره مسابقه سراسري مفاهيم نورالمبين»،«برگزاري 6 دوره جشنواره سراسري همايش، آموزش، سنجش»  «توليد و انتشار فصلنامه قرآني بصائر»، «برگزاري مسابقات سراسري تفسير نورالهدي»، «اعزام كاروانهاي نور»، «تأليف و چاپ كتابهاي مورد نياز قرآني»  و  اقدامات مشاركتي ديگري همچون «توليد برنامه تلوزيوني آموزش قرآن نور»، «مشاركت در طرح هاي ملي 1441 و 1442»، «حمايت از برگزاري همايش هاي قرآني روشندلان، بانوان قرآني و...»، «شركت منظم در نمايشگاههاي بين المللي قرآن و كتاب» و بسياري ديگر از اين فعاليتها اشاره نمود.

*  سازمان دارالقرآن الكريم با همكاري دارالقرآن الكريم ادارات كل تبليغات اسلامي استانها، طي سالهاي 1381 الي 1387 توانسته است بيش از 3.000.000 نفر را تحت برنامه‌هاي تبليغي ـ قرآني خود درآورد.

 

 

4- توسعه و تعميق «پژوهشهاي قرآني»

سازمان دارالقرآن‌الكريم همواره سعي نموده است تا با بهره‌گيري از پژوهشهاي راهبردي و كاربردي در عرصه برنامه‌هاي قرآني ـ اعم از آموزشي، تبليغاتي، انتشاراتي و... ـ در جهت ارتقاء سطح كيفي و كمي و «اثربخشي» هرچه بيشتر اين فعاليت‌ها بكوشد.

* تهيه و تدوين  بيش از 200 طرح تفصيلي ويژه تبيين كليات و آيين نامه هاي اجرايي طرح‌هاي مختلف قرآني، تأليف و چاپ بيش از 20  اثر قرآني در زمينه قرائت، مفاهيم و علوم قرآني، تهيه، تكثير و توزيع بيش از 20 لوح فشرده قرآني، تهيه و تدوين طرح جامع نهضت قرآن آموزي كشور، تهيه و تدوين طرح جامع قرآني كشور، تهيه و تدوين طرح شيوه نظارت بر ترجمه هاي قرآن كريم، تهيه و تدوين چرخه نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم، برگزاري جشنواره الگوهاي برتر تدريس قرآن، برگزاري جشنواره فراخوان طرح هاي برتر قرآني، تهيه و تدوين دوره كارداني علمي ـ كاربردي تربيت مربي قرآن، تهيه و تدوين طرح دوره هاي آموزش قرآن ضمن خدمت كاركنان دولت، بررسي و اعلام نظر درخصوص طرح‌ها، برنامه‌ها و تأليفات قرآني مراكز و اشخاص مختلف و دهها عنوان ديگر از اين دست، ثمره اقدامات سازمان دارالقرآن الكريم در حوزه پژوهش‌هاي قرآني بوده است.

 

5- نظارت متمركز و همه جانبه بر «چاپ و نشر قرآن‌كريم»

دارالقرآن الكريم سازمان تبليغات اسلامي در سال 1362 با توجه به عدم  سيستم نظارتي در چرخه چاپ و نشر قرآن كريم و درنتيجه بروز بسياري از اغلاط غير عمد در كتابت و چاپ قرآنهاي كشور، به صورت خودجوش اقدام به تأسيس شوراي نظارت بر چاپ و نشر قرآن  و سپس تصحيح شماري از قرآنهاي چاپ شده در كشور نمود كه حاصل آن احصاء بيش از ده‌ها و صدها غلط كتابتي و چاپي فاحش در قرآنهاي موجود بود.

با اطلاع رساني وضعيت نگران كننده روند چاپ قرآن ها به مراجع ذيربط و اعلام آمادگي اين سازمان جهت تصحيح و استخراج اغلاط موجود در قرآنها    ـ در مرحله كتابت وپيش از هر يك از مراحل چاپ و نشرـ موضوع از جانب اداره كل مطبوعات و نشريات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مورد استقبال قرار گرفت و طبق بخشنامه شماره 10474/21 مورخ 6/5/64 آن وزارتخانه، تمامي ناشران قرآني موظف شدند پيش از مراحل چاپ و نشر، قرآن هاي مورد نظر خود را به تأييد شوراي نظارت بر چاپ و نشر قرآنِ دارالقرآن الكريم سازمان تبليغات اسلامي رسانده و مجوز مربوطه را  دريافت دارند. همچنين هيئت محترم دولت طي تصويب نامه ابلاغي از جانب معاون اول رئيس جمهوربه شماره 15570/ت 28860 هـ مورخ 11/2/1382 خروج هر نوع قرآن از كشور را منوط به تأييد شوراي نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم نمود.

با توجه به تعيين سازمان دارالقرآن الكريم به عنوان حوزه تخصصي فعاليتهاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي مسئوليت هاي فوق الذكر از جانب سازمان تبليغات اسلامي به اين سازمان تفويض و در ذيل بند پنجم از اساسنامه مصوب سازمان قرار گرفت.

* شوراي نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم از ابتداي تأسيس رسمي خود در سال 1364   تاكنون بيش از 6.000  فقره مجوز چاپ با شمارگان چاپ بيش از 98.000.000  جلد و 4.000  فقره مجوز نشر با شمارگان بيش از 58.000.000 جلد قرآن صادر نموده و فعاليت هاي ديگري همچون تهيه و تدوين قرآن سهل القرائه، تأليف و توزيع كتاب رسم المصحف و شيوه هاي علامت گذاري آن براي اولين بار در كشور، طراحي و برگزاري شش دوره تربيت مصحح كتابت قرآن كريم، پژوهش و تحقيق و تهيه آيين نامه هاي تصحيح و روند نظارت بر چاپ و نشر قرآن، تأليف و توزيع كتاب راهنماي ناشران و خطاطان قرآن كريم، پژوهش و تهيه اولين نرم افزار تصحيح مكانيزه قرآن كريم و راه اندازي مرحله آزمايشي تصحيح مكانيزه،  اجراي طرح پژوهشي استاندارد سازي رسم الخط و رسم العلائم در امر آموزش قرآن كريم و . . . ،را در سوابق كاري خود داشته است.

 

6- «همكاراي و تشريك مساعي» با مراكز و دستگاههاي مختلف فرهنگي داخل و خارج از كشور

سازمان دارالقرآن الكريم  از بدو تأسيس همواره سعي نموده است تا از ظرفيتهاي موجود در تمامي مراكز و دستگاه‌هاي قرآني دولتي و مردمي كشور استفاده كرده و تعاملي مستمر با ايشان داشته باشد.

 

* ازجمله مراكز و دستگاه‌هايي كه سازمان دارالقرآن الكريم تعاملات قرآني با ايشان داشته است مي‌توان به «شوراي عالي انقلاب فرهنگي» ، «سازمان اوقاف و امور خيريه» ، «فراكسيون قرآن و عترت مجلس» ، «اتحاديه هاي تشكل هاي قرآني» ، «مركز توسعه و ترويج فعاليتهاي قرآني وزارت ارشاد» ،«وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري» ، «وزارت آموزش و پرورش» ،«وزارت كشور» ، «وزارت كار و امور اجتماعي» ، «سازمان فعاليتهاي قرآني دانشجويان كشور» ،«خبرگزاري قرآني دانشجويان (ايكنا)» ، «سازمان ملي جوانان» ، «اتحاديه ناشران قرآني كشور» ، «سازمان بهزيستي كشور» ، «حوزه علميه قم» ، «سازمان صدا و سيما» ، «معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري» ، «بيش از 1.500 مؤسسه، مركز و خانه قرآن مردمي» ، «وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح» ، «دارالقرآن نيروي مقاوت بسيج»، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي» ، «مركز آمار ايران» ، «كميسيون فرهنگي مجلس» ، «شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي» ، «فرهنگسراي قرآن» ، «سازمان امور زندانها» ، «مركز مشاركت امور بانوان» ، «مركز امور مساجد» ، «آستان مقدس حضرت عبدالعظيم الحسني» ، «نشست با سفير سنگال در حوزه نشر قرآن» ، «ناشران قرآني كشور» و . . . ، اشاره نمود.

 

7- «نظارت، حمايت و پشتيباني» از حركتهاي خودجوش مردمي

به استناد بندهاي”دوم“ ،”نهم“ و ”بيست و يكم“ وظايف اساسي سازمان تبليغات اسلامي، ماده (12)ازآیین نامه اجرایی نهضت قرآن آموزی(مصوبه شماره21076/ ت/ 23843/ هـ  مورخ  21/4/82 هیئت محترم  وزیران) مبنی بر «واگذاری امور اجرایی و آموزشی قرآنی به مراکز مردمی» طرح جامع نهضت قرآن آموزي  و  بندهاي ”سوم“، ”چهاردهم“ و ”پانزدهم“  تفاهم‌نامه مبادله شده با وزارت فرهنگ و ارشاد اسـلامي ، كه در سال 1376  به دستـور و سپس تأييد مقام معظم رهبري (مدّ ظله العالي) تنظيـم شده است ـ سازمان تبليغات اسلامي موظف به ساماندهي ، نظارت و حمايت از حركتهاي خودجوش مردمي در قالب مؤسسـات و  مراكز قرآني گرديده اسـت. همچنين با توجـه به تفاهم نامه مبادله شده با وزارت كشـوراين سازمان  به عنـوان مرجع صدور مجوز تأسـيس خانـه‌هاي قرآن  روستايي در دهياريهاي كشور معرفي شده است.

بر اساس بخشنامه شماره (831/4/43/و) مورخ (19/1/85) سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، سـازمان تبليغات اسلامي و ادارات كل آن در استانها  به عنوان مرجع صـدور مجوز براي مؤسسات و مراكز قرآني مردمي جهت ثبت در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور استان ها تعيين شده اند.

سازمان دارالقرآن الكريم  به عنوان مسئـول حوزه  تخصـصي فعاليتهاي قرآني سـازمان تبليـغات اسلامي و درراستاي عمل به  وظايف اين سازمان در رابطه با حركت‌هاي خودجوش مردمي، با همكاري دارالقرآن الكريم ادارات كل  تبليغات اسلامي اسـتانها از سال 1383 اقدام  به  تهيه و تدوين و انجام امور سامانـدهي و حمايت از تأسيس و فعاليت تشكل هاي قرآني مردمي، به طرق مختلف نموده و مي نمايد.

* از جمله فعاليتهاي سـازمان دار القرآن الكريم و دار القرآن الكـريم ادارات كل تبليغات اسـلامي استانها مي‌توان به انجام تمهيدات و اقدامات لازم  جهت صدور مجوز تأسيس بيش از 1.000 مؤسسه، مركز و خانه قرآن در سطـح استانها، شهرستانها و روستاهاي كشور، اعطـاي كمـك هاي نقدي و غيـر نقـدي به اين مـراكز و نيز واگذاري بيش از  70  درصد سهميه و  بودجه فعاليتهاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي و نهضـت قرآن آمـوزي كشور به اين مراكز را نام برد.

 

8 ـ بهره‌گيري از فن‌‌آوري نوين در عرصه اطلاع‌رساني

سازمان دارالقرآن الكريم با اذعان به لزوم بهره گيري از فناوري هاي نوين در عرصه اطلاع رساني و افزايش توان جذب مخاطب، همواره سعي نموده است تا با بهره گيري از طرح‌هاي حوزه فناوري اطلاعات، ضمن به‌روز رساني شيوه‌هاي اجرايي طرح هاي قرآني،  امكان  ارتباط سريع و پاسخ گويي به مخاطبان خود را بالا برده و گستره مخاطبان خود را در عرصه فرهنگ قرآني از طريق ايجاد پايگاه اينترنتي قرآني و تنوع بخشي به محتواي اين پايگاه افزايش دهد.

 

* از جمله اقداماتي كه سازمان دارالقرآن الكريم  در اين زمينه انجام داده است مي توان به طراحي و راه اندازي آزمايشي سيستم تصحيح مكانيزه قرآن كريم، راه اندازي پايگاه اينترنتي تلاوت،  راه اندازي دوره هاي مجازي آموزش قرآن كريم ، راه اندازي شبكه LAN ، برنامه‌ريزي در جهت راه اندازي سيستم اتوماسيون اداري، برنامه ريزي در جهت راه اندازي بانك جامع نرم افزاري اطلاعات قرآني ، تهيه و راه اندازي بانك نرم افزاري اطلاعات طرح اعطاي مدرك تخصصي به حفاظ قرآن كريم و . . .، اشاره نمود.

 

 

 

 

مروري بر وظايف و مأموریتهای فرا سازماني و ملّي

 

1- تصحيح و نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم  و صـدورمجوزهاي مربوطه

يكي از وظايف اصلي و بسيار مهم سازمان دارالقرآن‌الكريم تصحيح و نظارت بر چاپ و نشر قرآن‌ مي‌باشد كه با هدف صيانت  از نص گهربار قرآن  و جلوگيري از چاپ و توزيع  قـرآن هاي مغلـوط انجام مي‌گيرد.اين وظيفه خطير بر اسـاس مصوبه جلسه شماره (170)   شوراي عالي تبليغات  سابق مورخ(4/12/62) برعهده دارالقرآن الكريم وقت سازمان تبليغات اسلامي نهاده شد و پس از آن با تشكيل شوراي نظارت برچاپ و نشر قرآن كريم و پيرو بخشنامه (شماره 10474/21 مورخ 6/5/64)  وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي تمامي ناشرين كشـورجهت چاپ ونشر قـرآن كريم ملزم به دريافت مجوز از شوراي مذكور گرديدند كه در حال حاضر اين شورا در قالب اداره كل نظارت برچاپ ونشر قرآن كريم سازمان دارالقرآن الكريم مشغول فعاليت مي باشد.

بر اساس مصوبه جلسه شماره (170 )مورخ ( 4/12/62 ) شوراي عالي تبليغات سابق و بخشنامه شماره (10474/21) مورخ ( 6/5/64 )وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، اداره كل نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم تنها مرجع قانوني صدور مجوز چاپ و نشر قرآن كريم در كشور مي باشد.

*با توجه به سابقه 25 ساله اين فعاليـت در سازمان دار الـقرآن الكريم  و تبديل آن  به يكي از فعاليتهاي منظم و مستمر اين سازمان، لذا توضيحات و آمار مربوط به اين فعاليت قبلاً در ذيل رديف پنجم از وظايف و مأموريت هاي اساسي و سازماني در اسلايد شماره (14)آمده است.

 

 

2- صدور مجوز خروج قرآن از كشور

با توجه به بيش از دو دهه سابقه شوراي نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان تبليغات اسلامي در امر تصحيح و صدور مجوز چاپ و نشر قرآن كريم در سال 1382، معاون اول محترم رئيس جمهور، طبق تصويب نامه شماره (15570/ت 28860 هـ) مورخ (11/4/82) هيئت محترم وزيران، آيين نامه اجرايي خروج محصولات فرهنگي و هنري را ابلاغ نموده و طي آن اين شورا را تنها مرجع صدور تأييديه خروج قرآن از كشور معرفي نمود.

* پيرو ابلاغ ماده «2» از تصويب نامه مذكور، از سال 1382 تمامي محموله هاي قرآن پستي ارسالي به خارج از كشور، قبل از خروج از جانب وزارتخانه هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي، ارتباطات و فناوري اطلاعات، و امور اقتصادي و دارايي، به اين سازمان ارجاع و پس از بررسي و تأييد اين سازمان مجوز مربوطه را از حيث «دارا نبودن اغلاط كتابتي و چاپي»  جهت خروج دريافت مي دارند.

 

3ـ تعیین این سازمان به عنوان «دبیرخانه ستاد نهضت قرآن آموزی کشور»

تاريخچه نهضت قرآن آموزی

پس از انقلاب اسلامي پيرو تلاش مراكز متعدد وابسته به نظام براي  طراحي و اجراي برنامه‌هاي آموزش عمومي قرآن از طريق تغييرات برنامه درسي قرآن در نظام آموزش و پرورش رسمی کشور، اجراي طرح‌هاي سراسري همچون طرح رمضان و تربيت معلم قرآن توسط دارالقرآن‌الكريم سازمان تبليغات اسلامي و فعاليت‌هاي آموزش قرآن در مراكز اداري  و بيانات مقام معظم رهبري حضرت آيت‌الله خامنه‌اي (مدظله‌العالي) در دهه 70 در خصوص فراگير كردن اين آموزشهاي قرآني در جامعه، سرانجام منجربه آن شد تا با پيگيري مسئولان سازمان‌هاي ديني كشور، بويژه سازمان تبليغات اسلامي، و عنايت مسئولان سازمان برنامه و بودجه، هيأت دولت و مجلس شوراي اسلامي، در سال 1378 ، بند «و» از ماده «159» برنامه سوم توسعه اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران به نهضت قرآن آموزي اختصاص يافته و تصريح گرديد:

«به منظور آموزش همگاني قرآن‌كريم ، سازمان تبليغات اسلامي موظف است در سطح كشور و نقاط محروم نسبت به فراخوان و آموزش قرآن با عنوان طرح نهضت قرآن‌آموزي اقدام نمايد. در اين راستا ضمن اولويت بخشيدن به جوانان و نوجوانان، سازمان مذكور مجاز است تا در هر يك از مراكز استان‌ها نسبت به تأسيس و حمايت مركز تربيت معلّم و مبلغ قرآن اقدام نمايد. آيين‌نامه اجرايي اين بند با مشاركت سازمان تبليغات اسلامي و سازمان اوقاف و امور خيريه تهيه و در سال اول برنامه سوم توسعه به تصويب هيأت وزيران خواهد رسيد.»

پيرو ابلاغ تصویب نامه شماره «21076/ت23843هـ» مورخ«21/4/82  هیأت محترم دولت » ـ به استناد بند «و» ماده «106» قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ـ در سال چهارم برنامه سوم توسعه ستاد نهضت قرآن آموزي كشور تشكيل و طي اولين جلسه ستاد، سازمان دارالقرآن الكريم  به عنوان «دبیرخانه ستاد نهضت قرآن آموزی کشور» تعيين گرديد. با توجه به تعيين اين سازمان به عنوان دبيرخانه ستاد،کلیه امور ستادی و اجرایی ستاد(اعم از برنامه‌ريزي، كارشناسي، طراحی، تدوین و اجرایی نمودن برنامه ها و آیین نامه ها، نظارت و ارزشيابي، ارائه خدمات آموزشي و ...)به این سازمان واگذار شد.

مجدداً تداوم نهضت قرآن‌آموزي» در بند «و» ماده( 106) برنامه چهارم توسعه تصويب و  سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور مطابق تصويب نامه هيأت محترم وزيران به شماره (29098/ت 248 هـ ) مورخ (11/5/84) موظف به ” انجام حمايتهاي لازم“ براي اين منظور گرديد. ماده يك اين آيين‌نامه تصريح دارد: «نهضت قرآن‌آموزي حركت و تلاشي است منسجم و فراگير كه با مشاركت دستگاه‌هاي دولتي و غيردولتي ذيربط و در چارچوب اين آيين‌نامه با هدف همگاني نمودن آموزش روخواني، روانخواني قرآن‌كريم و ايجاد زمينه براي آموزش درك مفاهيم و دستورات عالي آن در سطوح و مراحل مختلف انجام‌مي‌شود.»

* طبق طرح جامع نهضت قرآن آموزي و مصوبه ستاد، پايان اين طرح سال(1398) تعيين گرديده است.

 

 

طرح جامع نهضت قرآن آموزی

پس از تصویب آئین نامه اجرائی نهضت قرآن آموزی دبیرخانه نهضت قرآن آموزی، با توجه به ظرفیت و نیازهای موجود،اقدام به تهیه طرح جامع نهضت قرآن آموزی نمود، كه پس از جمع آوری نظرات کارشناسان و نمایندگان دستگاههای عضو ستاد هماهنگی نهضت، این طرح در جلــسه هفدهم ستاد مورخ 28/5/85 به تصویب رسيد.

 

* این طرح شامل هفت برنامه اجرایی به شرح ذیل می باشد:

برنامه اول: گسترش آموزش دوره های روخوانی و روانخوانی قرآن کریم و ایجاد زمینه برای آموزش درک مفاهیم آن.

برنامه دوم: تأمین ، تربیت و ارتقای معلمان، مدرسان و مدیران دستگاهها و مراکز قرآن آموزی.

برنامه سوم: حمایت و پشتیبانی از مراکز تربیت معلم قرآن کریم.

برنامه چهارم: گسترش فضای قرآنی در جامعه(حساس سازی، آگاه سازی و اطلاع رسانی).

برنامه پنجم: مطالعه و پژوهش برای نظام مند و به روزکردن روشهای قرآن آموزی.

برنامه ششم: مشارکت بخشهای غیردولتی در برنامه نهضت قرآن‌آموزی و حمایت و پشتیبانی از این بخشها.

برنامه هفتم: امور تقنینی قرآن آموزی.

 

در اين طرح سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان دستگاه مسئول تدوین برنامه و مجری عام نهضت قرآن آموزي، و وزارتخانه ها، ارگانها، سازمانها و مراکز مختلف دولتی و مردمی به عنوان مجریان و دستگاه‌هاي معین برنامه تعيين شده‌اند.

 

 

ساختار تشكيلات اجرايي نهضت قرآن آموزي

ساختار اجرایی این برنامه در چهار سطح سیاست گذاری، برنامه ریزی،  اجرا و نظارت و ارزشيابی به شرح زیر می باشد .

- سياستگذاری:

سیاستگذاری در حوزه نهضت قرآن آموزی با ستاد هماهنگی نهضت قرآن آموزی می باشد.

- برنامه ريزی:

 کلیه امور مربوط به تدوین برنامه‌های سالانه، تنظیم  بودجه‌های سنواتی، توزیع آن بین دستگاههای اجرایی، تعیین سهم سازمانهای غیردولتی و بخش خصوصی، بر عهده دبيرخانه نهضت قرآن آموزی پس از هماهنگي و تصويب ستاد می‌باشد.

- اجرا:

اجرای برنامه‌های مربوط به نهضت قرآن آموزی با توجه به تقسیم کار ملی مصوب ستاد هماهنگی نهضت قرآن آموزی به عهده دستگاههای دولتی، نهادهای عمومی و بخش غیر دولتی می‌باشد.

- نظارت و ارزشيابی:

مسئولیت نظارت و ارزشیابی برنامه های مربوط به نهضت قرآن آموزی به عهده دبيرخانه ستاد نهضت قرآن آموزی می‌باشد.

 

 

آمار فعاليت‌هاي نهضت قرآن آموزی انجام شده توسط سازمان دارالقرآن الكريم

آموزش بيش از 2.000.000 نفر در قالب كلاسهاي روخواني، روانخواني و درك مفاهيم قرآني.

تأمين و تربيت بيش از 14.000 معلم و مدرس قرآن كريم.

برگزاري جشنواره انتخاب الگوهاي برتر تدريس قرآن كريم.

آموزش قرآن  18.879 نفر از كودكان، نوجوانان و جوانان با مشاركت سازمان ملي جوانان.

حمايت و پشتيباني از تأسيس 9 مركز تربيت معلم قرآن كريم.

حمايت و پشتيباني از بيش از 1.200 مؤسسه، مركز و خانه قرآن مردمي.

حمايت از 10 عنوان توليد رسانه‌هاي آموزش عمومي قرآن ‌و پژوهشهاي قرآني.

چاپ و اهداء بيش از 1.000.000 جلد قرآن سهل‌القرائه.

انجام بيش از 30 مورد امور تبليغي در امر گسترش فضاي قرآني در جامعه و ترغيب و تشويق مردم، به ويژه جوانان و نوجوانان به يادگيري قرآن كريم.

برگزاري 4 همايش سراسري و  منطقه‌اي در راستاي نهضت قرآن آموزي و حمايت از برگزاري 4 همايش قرآني دستگاه‌ها و تشكل هاي ديگر.

مشاركت با سيماي قرآن در اجراي طرح هاي ملي 1441 و 1442 و تهيه و پخش برنامه‌هاي قرآني.

انجام بيش از 15.000 پژوهش‌ميداني، كاربردي و بنيادي در زمينه نهضت قرآن‌آموزي

انجام 2 نوبت فراخوان عمومي از طريق رسانه هاي مختلف، جهت بهره‌گيري از پيشنهادات و طرح هاي عموم مردم.

هماهنگي و برگزاري 26 جلسه ستاد هماهنگي نهضت قرآن‌‌آموزي كشور.

انجام مستمر فعاليتهاي ستادي دبيرخانه نهضت قرآن آموزي شامل تشكيل و برگزاري جلسات شوراها و كميسيون هاي تخصصي، تهيه و تدوين و ابلاغ طرح هاي تفصيلي وآيين‌نامه هاي اجرايي، پيگيري اجراي مصوبات جلسات ستاد، نظارت و برنامه ريزي در اجراي برنامه هاو . . .

 

 

 

 

4- آموزش قرآن کارکنان دولت

سازمان دارالقرآن الكريم در راستاي توسعه آموزه هاي قرآني در بين خيل عظيم كاركنان دولت، طي سالهاي 1381و 1382 طرح آموزش قرآن كاركنان دولت را به سازمان مديريت و برنامه ريزي وقت پيشنهاد داد كه پذيرفته شد.

 

پس از پذيرش پيشنهاد مربوطه «طراحی کلیات و آیین نامه اجرایی طرح آموزش  قرآن کارکنان دولت و چگونگی اعطای مدرک به آنان» به این سازمان و پس از آن ـ به استناد  بند «6» بخشنامه شماره«96358/1803» مورخ«21/5/82» سازمان مدیریت و برنامه ریزی  سابق ـ برگزاري دوره هاي مربوطه،به دارالقرآن‌الکریم  ادارات‌کل تبلیغات‌اسلامی استانها واگذار گرديد.

 

*  سازمان دارالقرآن الكريم پس از تصويب و ابلاغ اين طرح توانسته است تاكنون بيش از 100.000 نفر از كاركنان دولت را با همكاري ادارات‌کل تبلیغات ‌اسلامی استانها، تحت آموزشهاي روخواني، روانخواني  و فرهنگ و مفاهيم قرآني در آورد.

 

5- تهیه واجرای طرح جامع قرآنی کشور

 

در پی تصويب قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور و اسناد بخشی و فرابخشی بند(ز) ماده(155) قانون برنامه چهارم توسعه ـ كه طی بخشنامه شماره (29098/ت248هـ) مورخ(11/5/85) معاون اول محترم رياست جمهوري به دستگاه‌هاي ذيربط ابلاغ گرديد ـ سازمان تبليـغات اسلامي به موجب بند(4-3) از محور«نهم» مجموعه مورد اشاره،  مسئول تهیه و اجرای طرح جامع قرآنی کشور»  گرديد.

 

پس از  ابلاغ تهيه و اجراي طرح جامع قرآني كشور به سازمان تبليغات اسلامي، اجراي اين امر از جانب ايشان به «سازمان دارالقرآن الکریم» به عنوان حوزه تخصصی فعالییت های قرآنی آن سازمان تفويض گرديد.

 

سازمان دارالقرآن الكريم با توجه به اهمیت موضوع، بلافاصله پس از دريافت ابلاغيه طي جلسه فوق‌العاده هیئت امناء، تشکیل و راه‌اندازی دبیرخانه و شورای کارشناسی «تهیه طرح جامع قرآنی کشور» را با بهره‌گيري ازکارشناسان و صاحب نظران قرآني كشور در دستور كار قرار داد.

 

سازمان دارالقرآن الكريم در راستاي بهره گيري از تمامي نظرات و آراء صاحب‌نظران ضمن فراخوان عمومي و ارسال فرم هاي نظرسنجي براي صاحب نظران از تمامي چهره هاي حقيقي و حقوقي صاحب نظر در امور قرآني براي شركت در كارگروههاي شوراي كارشناسي و تهيه و تدوين طرح جامع قرآني كشور دعوت نموده و از حضور ايشان استفاده نمود.

 

با تشكيل دبيرخانه و شوراي كارشناسي و برگزاری بیش از ( 3.350 نفر ساعت) جلسه كارشناسي، طرح جامع قرآنی کشور تهیه و  طي 3 مرحله در تير، شهريور و اسفندماه سال 1385 به مراجع ذیربط، از جمله شورايعالي انقلاب فرهنگي، رياست محترم مجلس شوراي اسلامي، كميسيون فرهنگي مجلس، فراكسيون قرآن و عترت مجلس و . . . ، ارائه شد.

 


 

 

6- ارزشیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم

 

در پي مكاتبات و درخواستهاي متعدد حافظان قرآن‌كريم از تعيين سازمان يا نهاد مشخصي جهت صدور مدرك واحد و معتبر براي حافظان قرآن‌كريم، دبيرخانه شوراي عالي انقلاب اقدام به تشكيل جلسات كارشناسي با حضور نمايندگان دستگاههاي دولتي و مردمي قرآني و شخصيت‌هاي قرآني نمود كه پس از تهيه پيش نويس آئين نامه‌اي در اين خصوص و برگزاري جلسات كارشناسي متعدد، نهايتا در جلسه 573 مورخ«8/9/84» آن شورا، آیین نامه نهايي مربوطه به تصويب رسيد.

 

با توجه به ماده چهار از مصوبه فوق كه توسط رياست محترم جمهور ابلاغ شد، سازمان تبليغات اسلامي به عنوان مسئول تشكيل شوراي هفت نفره و اجرايي نمودن  اين طرح مشخص گرديد و سپس سازمان دارالقرآن الكريم به عنوان «دبیرخانه ارزشیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم» تعيين شد.

 

تبليغات و اطلاع‌رساني، ثبت نام  از داوطلبان، تعيين حوزه هاي آزمون در استانها، اعزام ارزيابان و داوران، تهيه و تدوين آيين نامه هاي اجرايي و علمي، تهيه و تدوين دفترچه سؤالات و فرمهاي داوري، برگزاري 4 مرحله آزمون در هر دوره، برگزاري جلسات شورا، تأمين هزينه هاي برگزاري مراحل مختلف آزمون، نظارت بر اجراي صحيح آزمون ها، تصحيح و استخراج نتايج آزمون هاي كتبي و شفاهي و در نهايت صدور و اعطاء مدارك تخصصي حافظان در هر سال، از جمله فعاليتهاي دبيرخانه اعطاي مدرك تخصصي به حافظان قرآن كريم مي باشد.

 

* پس از ابلاغ مصوبه مذكور به سازمان دارالقرآن الكريم و تشكيل دبيرخانه و شوراي كارشناسي مربوطه در اين سازمان، از سال 1385 تا كنون سه دوره ارزشيابي و اعطاي مدرك تخصصي به حافظان قرآن كشور صورت گرفته و طي هر سال بيش از 2.000 نفر از حافظان قرآن كريم تحت پوشش اين طرح قرار گرفته اند.

 


 

7 - ساماندهي و صدور مجوز تأسيس مؤسسات و مراكز قرآني مردمي و خانه‌هاي قرآن روستايي از طريق ادارات كل تبليغات اسلامي استانها

 

همانگونه كه درذيل توضيحات رديف هفتم از وظايف و مأموريت هاي اساسي سازمان ـ با توجه به سوابق و مستندات پيشين سازمان در اين خصوص ـ نيز ذكر شد؛ يادآور مي شود به استناد بندهاي”دوم“ ،”نهم“ و ”بيست و يكم“ وظايف اساسي سازمان تبليغات اسلامي، ماده (12)ازآیین نامه اجرایی نهضت قرآن آموزی(مصوبه شماره21076/ ت/ 23843/ هـ مورخ 21/4/82هیئت محترم وزیران) مبنی بر «واگذاری امور اجرایی و آموزشی قرآنی به مراکز مردمی» طرح جامع نهضت قرآن آموزي و  بنـدهاي ”سوم“، ”چهاردهم“ و ”پانزدهم“  تفاهم‌نامه مبادله شده با وزارت فرهنگ و ارشاد اسـلامي، كه در سال 1376 به دستـور و سپس تأييد مقام معظم رهبري (مدّ ظله العالي) تنظيـم شده است ـ سازمان تبليغات اسلامي موظف به ساماندهي ، نظارت و حمايت از حركتهاي خودجوش مردمي در قالب مؤسسات و مراكز قرآني گرديده است. همچنين با توجه به تفاهم نامه مبادله شده با وزارت كشوراين سازمان به عنوان مرجع صدور مجوز تأسـيس خانـه‌هاي قرآن  روستايي در دهياريهاي كشور معرفي شده است.

 

بر اساس بخشـنامه شماره (831/4/43/و) مورخ (19/1/85) سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، سـازمان تبليغات اسلامي و ادارات كل آن در استانها  به عنوان مرجع صـدور مجوز براي مؤسسات و مـراكز قرآني مردمي جهت ثبت در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور استان ها تعيين شده اند.

 

سازمان دارالقرآن الكريم  به عنوان مسئـول حوزه  تخصـصي فعاليتهاي قرآني سـازمان تبليـغات اسلامي و در راستاي عمل به  وظايف اين سـازمان در رابطه با حركت‌هاي خودجوش مردمي، با همكاري دارالقرآن الـكريم ادارات كل  تبليغات اسلامي اسـتانها از سال 1383 اقدام  به تهيه و تدوين و انجام امور ساماندهي و حمايت از تأسيس و فعاليت تشكل هاي قرآني مردمي، به طرق مختلف نموده و مي نمايد.

 

* از جمله فعاليتهاي سازمان دارالقرآن الكريم و دار القرآن الكريم ادارات كل تبليغات اسلامي استانها مي‌توان به انجام تمهيدات و اقدامات لازم  جهت صدور مجوز تأسيس بيش از 1.000 مؤسسه، مركز و خانه قرآن در سطـح استانها، شهرستانها و روستاهاي كشور، اعطاي كمك هاي نقدي و غير نقدي به اين مراكز و نيز واگذاري بيش از  70  درصد سهميه و  بودجه فعاليتهاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي و نهضـت قرآن آموزي كشور به اين مراكز را نام برد.

 

 

 

 

 

8- رئيس كميته قرآن دهه فجر انقلاب اسلامي

 

سازمان دارالقرآن الكريم با توجه به سوابق ارزنده و جايگاه ويژه‌اش در بين نهادها و دستگاه‌هاي فعال قرآني كشور از سال 1386از جانب شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي به عنوان مسئول كميته قرآن ستاد برگزاري مراسم دهه مباركه فجر انتخاب گرديد.

 

عليرغم اولين سال تجربه مسئوليت كميته قرآن توسط سازمان دارالقرآن الكريم طي سال 1386 ، اين سازمان توانست در بين تمامي كميته هاي ستاد، مقام دوم را از نظر كيفيت و كميت برگزاري مراسمات مربوطه كسب نمايد.

 

در سال 1387 نيز اين سازمان جهت برگزاري هرچه هماهنگ‌تر، منظم‌تر و گسترده‌تر مراسمات قرآني دهه مباركه فجر از ابتداي سال، طرح هاي تفصيلي و آيين نامه هاي مربوطه را در سطح مركز و استانها تهيه و به مراجع ذيربط ابلاغ نموده و پيرو آن جلسات هماهنگي اعضاي كميته راـ به طور منظم در مركز و تمامي استانهاي كشور ـ از ابتداي شش ماهه دوم آغاز نموده است.  

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

معرفي ساير فعاليتهاي سازمان دارالقرآن الكريم


 

فروشگاه بصائر

 

 

فروشگاه عرضه محصولات قرآني «بصائر» باهدف ايجاد تسهيلات لازم به منظور دستيابي اقشار مختلف جامعه به اقلام قرآني با قيمت مناسب از اواخر سال 1383 تأسيس و راه‌‌اندازي گرديد و در حال حاضر بيش از 1000 نوع محصولات قرآني شامل انواع لوح فشرده صوتي و تصويري، نرم‌افزارهاي قرآني و همچنين انواع چاپ‌هاي متعدد و نفيس قرآن‌كريم در اندازه‌هاي مختلف و نيز كتب تفسير علوم قرآني را عرضه مي‌نمايد.

 

تلاش دست‌اندركاران فروشگاه همواره بر اين بوده است كه تهيه محصولات قرآني قابل عرضه با بهترين كيفيت و مناسب‌ترين قيمت تهيه و در اختيار علاقمندان قرار داده شود.

 

 

علاقمندان مي‌توانند با مراجعه حضوري به محل فروشگاه، واقع در ميدان امام حسين(ع) – خيابان خواجه نصيرالدين طوسي – جنب سازمان دارالقرآن‌الكريم و يا تماس با شماره تلفن‌هاي 77635500 و 77633939 نسبت به خريد اقلام قرآني موردنياز خود اقدام نمايند.


 

 

تألیف و انتشار کتب

 

 

الف) تألیف و چاپ کتاب مفاهیم و فرهنگ قرآنی (ويژه كاركنان دولت)

ب) تأليف و چاپ کتاب«پژوهشي در رسم المصحف و شيوه‌هاي علامت گذاري آن»

ج) بازنگري و چاپ کتاب آموزش مفاهیم قرآن(مجلدات 1تا 8)

د) بازنگري و چاپ كتاب آموزش روخواني قرآن نور

و) تأليف كتاب كاربرد روان شناسي و فنون تدريس در آموزش قرآن


 

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی تلاوت www.telavat.com

 

 

 

سازمان دارالقرآن الكريم در راستاي تحقق اهداف قرآني و انجام مأموريتهاي خود و در جهت گسترش آموزه هاي بي‌بديل قرآن با آينده‌نگري، واقع‌گرایي و با بهره‌گيري از خدمات نوين اطلاع‌رساني بر روي شبكه جهاني اينترنت، پايگاه اينترنتي تلاوت را راه‌اندازي كرده است.

 

اين پايگاه اطلاع رساني در ماههاي پاياني سال 1384 با اهداف قرآني و ترويج و گسترش آموزهاي وحياني راه‌اندازي شد. از جمله اهداف راه‌اندازي اين سايت مي‌توان به موارد زير  اشاره كرد:

 

1. توسعه و ترويج فرهنگ قرآني به منظور آشنايي اقشار مختلف جامعه با آموزه‌هاي حيات‌بخش وحي؛

2.  اطلاع‌رساني جامع، دقيق و مستند از حوزه‌هاي مختلف فعاليتهاي قرآني در جهت دست‌يابي سريع و آسان مخاطبان به گستره اطلاعات صحيح مورد نياز؛

3.  فراهم ساختن امكان تعامل و ارتباط متقابل بين سازمان دارالقرآن الكريم و دارالقرآن الكريم استانها، مراكز، مؤسسات و جامعه قرآني كشور؛

4.  ساماندهي كوششهاي انجام‌شده در حوزه‌هاي مختلف قرآني و شناسايي بايسته‌هاي قرآني.

 و ...

 

 

آيه هدايت
﴿ إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْرَاهِيمَ لَلَّذِينَ اتَّبَعُوهُ وَهَذَا النَّبِيُّ وَالَّذِينَ آَمَنُوا وَاللَّهُ وَلِيُّ الْمُؤْمِنِينَ
سزاوارترين مردم به ابراهيم، آنها هستند که از او پيروى کردند، و (در زمان و عصر او، به مکتب او وفادار بودند. همچنين) اين پيامبر و کسانى که (به او) ايمان آورده‏اند (از همه سزاوارترند) و خداوند، ولىّ و سرپرست مؤمنان است. (آل عمران/68)
تلاوت روز
راغب مصطفي غلوش

يادداشتهاي قرآني
نوشته هاي قرآني
  • تناسب آيات قرآن
  • نويسنده : علي قانعي اردكان
جستجو در سايت
عضويت در خبرنامه
با عضويت در خبرنامه، از آخرين اخبار، رويدادها و امكانات جديد سايت تلاوت، با خبر شويد!